W dniach 26 – 27 września br. przebywał będzie w naszej parafii z wizytą apostolską Pasterz Diecezji Biskup Andrzej Jeż.
Wizytacja biskupa jest czynnością apostolską i swoistym znakiem łaski oraz działania Ducha Świętego. Prawo kanoniczne w kanonie 396 mówi: „Biskup obowiązany jest wizytować diecezję”. W dekanacie brzeskim w tym roku wizytatorem jest Ksiądz Biskup Ordynariusz. Ostatnia wizyta kanoniczna odbyła się w naszej parafii w dniach 13 – 14 marca 2010 roku i była przeprowadzona przez Księdza Biskupa Wiktora Skworca. Od tego czasu upłynęło 10 lat.
Pierwsze gminy chrześcijańskie, pierwsze wspólnoty kościelne wizytowali Apostołowie. Święty Paweł w swoich listach wiele razy wspomina takie wizyty, a nawet je zapowiada i wyznacza im cel. Biskupi jako następcy Apostołów czynią to, aby umacniać braci w wierze. My ochrzczeni tworzymy wraz z następcą Piotra i biskupem diecezji wielką wspólnotę, rodzinę Bożą, żywy Kościół. W tej wspólnocie zmierzamy do ostatniego celu, jakim jest zbawienie i nagroda nieba. Ksiądz Biskup przybywa do wspólnoty danej parafii, jako następca Apostołów, członek Kolegium Biskupiego i Pasterz Kościoła Tarnowskiego; Ojciec wspólnoty.
Wizytacji biskupiej podlegają wszystkie dziedziny życia religijnego, moralnego, apostolskiego i administracyjno – gospodarczego. Dlatego wcześniej przed tym terminem wizytatorzy sprawdzają poziom nauczania dzieci i młodzieży. Delegaci księdza Biskupa wizytują też sprawy administracyjno – gospodarcze parafii tj. stan i potrzeby kościoła parafialnego, sal katechetycznych, cmentarza, budynków gospodarczych, kancelarii parafialnej, spisy inwentarza kościoła i wszystko, co należy do parafii. Przedmiotem wizytacji jest również sprawdzenie czy zostały wypełnione zalecenia ostatniej wizytacji kanonicznej zawarte w protokole powizytacyjnym.
Nasza parafia przeżyje wizytację w dniach 26 – 27 września. W tym czasie Biskup pragnie się spotkać z wszystkimi parafianami w naszej świątyni na modlitwie i rozmowach: z dziećmi, z młodzieżą, z dorosłymi oraz z poszczególnymi grupami apostolskimi, modlitewnymi, stowarzyszeniami a także pracownikami parafii, siostrami zakonnymi, kapłanami. To wszystko ma na celu ugruntowanie i ubogacenie naszej wiary, oraz danie wielkiej nadziei w obecnie niełatwym okresie, który przeżywamy. W naszym imieniu będzie błagał Boga Ojca za nami i udzieli nam pasterskiego błogosławieństwa.
Módlmy się o dobre owoce tej wizyty, a podczas jej trwania gromadźmy się w naszym kościele jako jedna wielka rodzina parafialna, abyśmy mogli iść w życiu z odnowioną wiarą.
Wiara jest tym, na co się odważamy. Nie tym, co mówimy.” Nasze życie wiary realizuje się przede wszystkim w naszej intymności, w „kąciku serc”, które zna tylko Bóg i my sami. Są jednak sytuacje, kiedy to, co dokonuje się w sercu wymaga publicznego świadectwa i powinno znaleźć się na ustach. Takim „czasem świadectwa” niech będzie dla nas wizytacja kanoniczna.